Pizza bez glutenu i bez sera – czy to możliwe? Okazuje się, że nie tylko możliwe, ale równie pyszne i proste w przygotowaniu, co tradycyjny placek. Dowiedz się, dlaczego należy wprowadzić opcje roślinne oraz bez alergenów, a także jak to zrobić!


Zamknięcie lokali stacjonarnych i powrót do działalności tylko na dowóz spowodowało kolejny wzrost zainteresowania pizzą w dostawie, która dla wielu gości jest synonimem szybkiej i niedrogiej kolacji. Aby wytrzymać na konkurencyjnym rynku musimy nieustannie zdobywać nowych klientów – a to zależy nie tylko od sprawnego marketingu, ale przede wszystkim od menu.

Jeśli nie posiadamy opcji bezglutenowych i roślinnych, nie zamówią u nas nie tylko alergicy i weganie, ale też całe ich rodziny jedzące tradycyjnie. Wprowadzenie nowych opcji może okazać się naszym „być albo nie być” w prowadzeniu pizzerii na dowóz. Dlatego dziś podpowiadamy, jak przygotować pizzę bez alergenów.

Ciasto na pizzę bez glutenu

Początkującym w przygotowywania ciasta bez glutenu zaleca się skorzystanie z gotowych mieszanek mąk, które mają zbliżone właściwości i smak do tradycyjnej mąki pszennej. Na ich podstawie warto testowo wykonać małą partię ciasta z naszych proporcji i sprawdzić, czy się sprawdza – jeśli nie, warto przetestować zmniejszenie lub zwiększenie ilości wody.

Ci, którzy mają już doświadczenie w bezglutenowym wyrabianiu pizzy, mogą przygotować samodzielną mieszkankę mąk. Warto połączyć ze sobą kilka o różnych właściwościach (np. bezglutenową owsianą, kukurydzianą, ziemniaczaną i ryżową) oraz dodać do nich odrobinę gumy ksantanowej, dzięki której nabiorą korzystnych właściwości.

Wegańska alternatywa dla sera do pizzy

Tradycyjna mozzarella zawiera laktozę, która jest jedną z częściej występujących przyczyn alergii. Możemy zastąpić ją serem pozbawionym laktozy lub – jeszcze lepiej – roślinną alternatywą dla sera. Dzięki temu z naszej oferty skorzystają osoby ograniczające spożywanie nabiału z przyczyn ekologicznych czy etycznych.

Najlepiej skorzystać z gotowych zmienników sera, jak Violife Blok o smaku mozzarelli czy Violife Blok do pizzy o smaku klasycznym. Oba są pozbawione alergenów pokarmowych, świetnie topią się pod wpływem ciepła i delikatnie ciągną przy wyciąganiu kawałków pizzy z kartonowego opakowania.

Gościom nie spożywającym sera możemy zaoferować także klasyczną pizzę marinarę.

Dodatki do pizzy bez alergenów

Jeśli chcemy ugościć osoby z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi, z pewnością musimy dokładnie przeanalizować składy naszych produktów, zwłaszcza wędlin, w których można znaleźć gluten, soję czy gorczycę. Dzięki temu będziemy mieli świadomość, z jakich dodatków możemy komponować nasze pizze dla alergików.

Oczywistym wyzwaniem są dodatkowe sery na pizzy, które nadają więcej smaku. Aby mieć pewność, że będą bez laktozy, warto wybrać Violife Grecki świetnie zastępujący tradycyjną fetę lub Violife Blok o smaku cheddar do nowoczesnych pizz, np. inspirowanych cheeseburgerem.

Pizza? Dla wszystkich!

Pizza to jedno z najczęściej wybieranych dań na dowóz. Oferta bez alergenów oraz opcje roślinne to bezpośrednia odpowiedź na oczekiwania gości, którzy nie tylko coraz częściej nie mogą spożywać wybranych produktów lub rezygnują z konsumpcji składników pochodzenia zwierzęcego, ale też dla poszukiwaczy zdrowszych przyjemności i nowych smaków. To od nas zależy, czy sprawimy, że nasza pizza będzie naprawdę dla wszystkich – bez wyjątków.

*Materiał sponsorowany*

 

Najpopularniejsze