Oświadczenie Sztabu Kryzysowego Gastronomii Polskiej.

1. Żądamy merytorycznego planu dla gastronomii na 6 miesięcy!!
Reaktywne i zupełnie nieprzewidywalne działania rządu powodują, że biznes gastronomiczny stał się całkowicie niezarządzalny.
2. Jesteśmy gotowi jako sztab kryzysowy do aktywnego uczestniczenia w przygotowaniu tego planu.
3. Sztab kryzysowy nie jest w opozycji do rządu. Jesteśmy merytorycznym gronem przedsiębiorców gotowych do rozmów i mediacji w celu ochrony miejsc pracy, rodzinnych wielopokoleniowych biznesów.
4. Polska gastronomia to prawie 80.000 przedsiębiorców zatrudniających ponad milion pracowników.
milion miejsc pracy = milion polskich rodzin.
5. Argumenty uzasadniające kolejny lockdown z powodu niewłaściwego wietrzenia lokali gastronomicznych wydają się nieuzasadnione merytorycznie.
6. Branże można ochronić przed upadłością tylko przez natychmiastowe programy pomocowe.
Jesteśmy przerażeni brakiem kontaktu z przedstawicielami rządu - Premier Mateusz Morawiecki; Wicepremier Jarosław Gowin.

Rząd zamierza zamknąć wszystkie restauracje, bary i puby w Polsce, możliwe będzie jedynie zamawianie jedzenia na wynos lub z dostawą do miejsca zamieszkania - wynika z nieoficjalnych informacji Radio Wnet. Nowe obostrzenie wejdzie w życie od soboty lub od poniedziałku.

"Wszystkie restauracje, bary i puby zostaną zamknięte od soboty lub od poniedziałku. W piątek ma zapaść ostateczna decyzja, kiedy wejdzie w życie to nowe obostrzenie" - podało w czwartek wieczorem Radio Wnet.

"Sektor gastronomiczny ulegnie całkowitemu zamknięciu, możliwe będzie jedynie zamawianie jedzenia na wynos lub z dostawą do miejsca zamieszkania" - wynika z nieoficjalnych ustaleń.

Z kolei Wirtualna Polska podała, że nowe obostrzenia wejdą w życie od poniedziałku i zostaną ogłoszone na piątkowej konferencji prasowej premiera zapowiedzianej na godzinę 11.00.

Według informacji Wirtualnej Polski rząd zaproponuje działania osłonowe dla branży gastronomicznej.

oprac. red. 

żródło: PAP

fot. pixabay.com.

 

Przedstawiciele branży gastronomicznej apelują do rządu o pilne wsparcie. Adresatami listu skierowanego Rady Ministrów są: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Gowin; minister Tadeusz Kościński; Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Grupa Polskiego Holdingu Hotelowego ze względu na obecną sytuację epidemiczną w kraju w środę, 21 października ponownie uruchomi izolatorium, tym razem w hotelu Wieniawa we Wrocławiu. Będą tam przebywały osoby oczekujące na wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub chorzy na COVID-19 z łagodnym przebiegiem choroby. Do dyspozycji pacjentów oddanych zostało 150 pokoi.

Maciej Nowak, krytyk kulinarny zgadza się z tym, że w wyniku pandemii wiele restauracji zakończyło swoją działalność. Jego zdaniem wypadły przede wszystkim te, które były chwilowym kaprysem właścicieli. W obliczu kryzysu zabrakło im jednak determinacji, by powalczyć o lepsze jutro. Z kolei w tych lokalach, które nadal funkcjonują, zostało znacznie ograniczone menu. Dominują w nim lokalne produkty, które łatwiej i szybciej dostać.

21-22 października Unia Europejska zagłosuje nad zakazem używania terminów, takich jak „burger”, „kiełbasa” i „stek” w odniesieniu do produktów na bazie roślin.

37% Polaków uważa noszenie maseczek w przestrzeni publicznej za uciążliwe. Jednocześnie za najbardziej uzasadnione ograniczenia Polacy uważają: dystansowanie społeczne oraz higienę rąk. Zdaniem badanych, najłatwiej jest się zarazić koronawirusem na weselach i pogrzebach oraz w środkach komunikacji miejskiej – wynika z badania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz ARC Rynek i Opinia, zrealizowanego przy współpracy z PZU Zdrowie.

Najpopularniejsze