W lokalu na Placu Piłsudzkiego w Warszawie, gdzie przez kilkanaście lat działało Bistro de Paris Michela Morana otworzyła się nowa restauracja – U Wieniawy.

Sebastian Cichy wraz z Dariuszem Konkolem, lokalnym przedsiębiorcą w branży przetwórstwa mięsa i wędlin w Bolszewie k/Wejherowa otworzyli restaurację KonCi Wino & Przyjaciele.

Rząd planuje pełne oskładkowanie umów-zleceń. Firmy dopłacą po zmianach nawet 2,5 mld zł - podaje Rzeczpospolita.

"Pracujemy nad takimi zmianami" – potwierdza Rzeczpospolitej Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak podaje gazeta, wszystko wskazuje na to, że wyższe składki przyjdzie zapłacić przedsiębiorcom już od 1 stycznia 2021 r. Zapłacą je od wynagrodzeń osób, które pracują na co najmniej dwóch umowach-zleceniach lub łączą pracę na zleceniu z etatem czy działalnością gospodarczą.

W myśl obecnie obowiązujących przepisów, jeśli z pierwszej umowy opłacili składki od co najmniej minimalnego wynagrodzenia, od kolejnych umów płacą już tylko składkę zdrowotną i przez to otrzymują na rękę wynagrodzenie wyższe o około 30 proc. Pełne oskładkowanie przychodów oznacza jednak nie tylko zwiększenie kosztów ich zatrudnienia dla przedsiębiorców, ale także zmniejszenie wypłaty dla zleceniobiorcy.

"To dlatego rząd zrezygnował z tej zmiany zaplanowanej jeszcze w zeszłym roku. Na przeszkodzie stanęły zbliżające się wybory parlamentarne. Teraz, gdy do następnych zostały trzy lata, a w czasie kryzysu budżet będzie miał rekordowy deficyt, propozycja zmian wróciła" - podaje "Rz".

Zapisz się na newsletter
Codziennie utrzymuj porcję newsów o gospodarce, biznesie i finansach!

Gazeta zauważa również, że obecnie zatrudnienie na kilku umowach jest stosowane w turystyce czy gastronomii, które najmocniej odczuły kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię koronawirusa, a nałożenie na nie obowiązku zapłaty wyższych składek od zleceń trudno uznać za wsparcie w wychodzeniu z kryzysu gospodarczego.

"Nie znamy jeszcze szczegółów tego projektu, jednak wprowadzenie jednolitego dla wszystkich podatku od wynagrodzeń powinno wiązać się z obniżeniem klina podatkowego" – komentuje w "Rz" prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

źródło: PAP

oprac. red.

fot. pixabay.com.pl

Teo Vafidis po latach przerwy powraca na rynek warszawskich restauratorów z nowym konceptem gastronomicznym – Meze by Teo Vafidis & Sons. W prowadzeniu biznesu będą wspierać go synowie – Beniamin i Georgios.

Sercem kompleksu będzie restauracja Wodny Świat, która zostanie wybudowana na palach na jeziorze i gdzie będzie można zamówić świeżo złowione ryby. Zatrudnienie w kompleksie znajdzie 30 osób, a Wodny Świat ma być gotowy 31 grudnia 2021 r.

Pandemia wpłynęła na zwyczaje Polaków związane z piciem kawy „na mieście”. Obecnie pijemy kawę w większym stopniu „przy okazji” zakupów czy tankowania niż spotkania z przyjaciółmi, chociaż powoli wracamy do dawnych przyzwyczajeń. W porównaniu z ubiegłym rokiem spadł o 9 p.p. odsetek osób pijących kawę „na mieście”, mniej osób pije też kawę późnym popołudniem – wynika z tegorocznego raportu Cafe Monitor ARC Rynek i Opinia.

Sebastian Olma po trzech latach pracy postanowił pożegnać się z restauracją Belvedere w Warszawie. Stanowisko szefa kuchni objął Tomasz Łagowski, który poprzednio pracował w restauracji Oficyna w Pałacu Rozalin.

Ministerstwo Zdrowia od soboty przywraca obostrzenia na terenie części kraju. W powiatach oznaczonych jako czerwone i żółte liczba gości w restauracjach nie może przekraczać 1 osoby na 4 m2. Bez zmian jest za to działalność hotelarska w obu strefach.

Najpopularniejsze