Rozmowa z Jackiem Krawczykiem, Prezesem Zarządu Bocuse d’Or Poland.

 

Poradnik Restauratora: Panie Jacku, rozmawiamy dosłownie na kilka tygodni przez finałem polskiej selekcji Bocuse d’Or, czy wszystko idzie zgodnie z planem?

Jacek Krawczyk: Na chwilę obecną wszystko co sobie zaplanowaliśmy jest realizowane. Nie jest łatwo. Pracuje nad tym cały sztab ludzi. Można rzec, że maile i telefony rozgrzane są do czerwoności. Jednak wszystkie puzzle z naszej układanki Bocuse d’Or składają się w całość.

Bocuse d’Or to łatwy projekt dla organizatorów?Jak dużo osób pracuje przy organizacji polskiej selekcji w Krakowie?

Tak jak na całym świecie jest stały zespół oraz osoby, które wspierają nas tylko organizacyjnie w samym finale. Nad całą organizacją, kontaktem z centralą we Francji i promocją czuwa agencja Smarten Public Relations na czele z Dorotą Karwacką, przy bardzo dużym wsparciu działu Promocji Miasta Kraków, które jest naszym partnerem strategicznym w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej Kraków 2019. Całym teamem szefów kuchni dowodzi Head Chef Akademii Bocuse d’Or Poland Adam Chrząstowski, który dużą część swojego życia zawodowego spędził w stolicy Małopolski dzięki temu bardzo płynnie porusza się w krakowskiej gastronomii i jak czegoś potrzeba załatwia to jednym telefonem i jest również w kontakcie z szefami kuchni z zagranicy w ramach konsultacji. Szef Łukasz Konik pełni bardzo ważną rolę i koordynuje całą część techniczną konkursu i strefy partnerskiej. Będzie czuwał nad prawidłowym przebiegiem konkursu, jest też w stałym kontakcie z Targami. Kolejna osoba to szef Tomek Milewski bardzo naturalnie i płynnie wszedł do zespołu i chętnie dzieli się swoją dużą wiedzą organizacyjną, którą wyniósł po starcie w Olimpiadzie Kulinarnej. Tak samo jak szef Tomasz Purol, który posiada doświadczenie w organizacji konkursów kulinarnych. Nieocenioną skarbnicą wiedzy jest Kurt Schller, który bardzo mocno nas wspiera jako organizator startu polskich szefów kuchni w finale w 1995 r. Dołączył do nas również szef Dominik Brodziak ze swoim doświadczeniem wyniesionym ze startu w europejskiej selekcji 2008 r. Jest jeszcze wielu szefów kuchni, którzy dzwonią i deklarują swoją pomoc w przygotowaniach do Krakowa i Tallina. Ja spinam to w całość, podejmuję finalne decyzje i szukam finansowania całego dwuletniego projektu, co nie jest łatwe, bo budżet jest bardzo duży. Mam nadzieję, że podobnie jak w innych krajach w tych przygotowaniach zacznie nas wspierać rząd i samorządy widząc w tym promocję Polski zagranicą, bo bez tego wsparcia będzie ciężko nawiązać równą rywalizację z innymi krajami.

Czy już wiadomo jak będą przebiegały przygotowania do europejskiej selekcji w Tallinie?

Adam Chrząstowski podjął decyzję, aby powołać zespół Mentorów, który będzie wspierał naszego zawodnika w przygotowaniach do Tallina. Będzie to zespół szefów kuchni o odpowiednim autorytecie i umiejętnościach w Polsce, ale też, jeśli budżet wytrzyma pokusimy się o zagraniczne konsultacje. Trenować będziemy m.in. w Akademii Kurta Schellera w Warszawie. Drugi zespół będzie pracował nad logistyką treningów, sprzętu, produktów i wyjazdu całego Team Poland do stolicy Estonii na półfinał. Wiele rzeczy oczywiście jeszcze jest do dogrania, ale cieszą telefony od szefów kuchni i prezesów kucharskich stowarzyszeń z deklaracją pomocy i wsparcia.

21 listopada widzimy się w Krakowie?

Tak. Podczas 27. Międzynarodowych Targach Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA® w Krakowie w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej odbędzie się Starcie Kulinarnych Gigantów zakwalifikowanych do finału polskiej selekcji Bocuse d’Or. Tego dnia 6 odważnych szefów kuchni tj. Kuba Kasprzak, Ernest Jagodziński, Łukasz Budzik, Michał Stężalski, Krzysztof Nawrocki i Mateusz Suliga powalczy o przepustkę do Tallinna i realizację swoich kulinarnych marzeń. Wejście na konkurs jest bezpłatne. Wystarczy zarejestrować się na stronie targów do 15 listopada. W jury konkursu cała elita polskich i zagranicznych szefów kuchni pod przewodnictwem Adam Chrząstowskiego, honorowych przewodniczących Kurta Schellera, który od 30 lat dzieli się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem w Polsce oraz Emmanule’a Renaut MOF i 3* Michelin, siódmy na liście 100 Best Chef in the World wg La Chef oraz cała plejada znakomitych szefów kuchni w jury wygląda naprawdę imponująco. Dodatkowo co jest wyjątkiem swoją obecnością zaszczycą nas szefowie kuchni z Bocuse d’Or Winners, czyli ci co w 32-letniej historii konkursu stanęli na podium. Będzie jeszcze wiele niespodzianek.. Zapraszam całą Polskę kulinarną i gastronomiczną oraz miłośników wielkiego show kulinarnego i wybornych smaków do Krakowa, bo będzie się działo, a Poradnikowi Restauratora dziękujemy za wielkie wsparcie promocyjne.


Najpopularniejsze