Spotkanie z SelfCookingCenter

Data wydarzenia:

17 Październik 2019

Miejsce:

Ślęza

Kategoria:

Konkurs

17 października po raz trzeci do Zamku Topacz pod Wrocławiem zawitają obiecujący kucharze z całej Polski, by zawalczyć o zwycięstwo w konkursie dla młodych kulinarnych talentów. Zadaniem dwuosobowych zespołów będzie przygotowanie autorskich potraw w myśl zasady food waste.Spotkanie z SelfCookingCenter to cykliczne wydarzenie współorganizowane z marką Rational - producentem inteligentnych pieców konwekcyjno-parowych. Celem konkursu jest wyłonienie najzdolniejszych kucharzy, którzy nie ukończyli jeszcze 27. roku życia.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, o wygranej zadecyduje oryginalność pomysłu, bezbłędne wykonanie potrawy i nawiązanie do tematu przewodniego konkursu.
Motyw tegorocznej edycji spotkania z SelfCookingCenter - MORE TASTE, LESS WASTE - to kolejne wyzwanie dla kreatywności młodych kucharzy i kucharek. Wymyślona i przyrządzona przez nich potrawa musi nie tylko spełniać wysokie wymagania estetyczne i smakowe międzynarodowego jury, ale także nawiązywać do jednego z najbardziej palących problemów obecnych czasów - kwestii marnowania żywności.

Według badań przeprowadzonych przez CBOS statystyczny Polak wyrzuca ponad 200 kg jedzenia rocznie. Jak temu przeciwdziałać? Zdaniem organizatorów konkursu, potrzeba nam nie tylko edukacji, ale także inspiracji.
- Dlaczego zdecydowaliśmy się na taki motyw przewodni? To proste - chcemy wyznaczać trendy. Zeszłoroczna edycja odbyła się pod hasłem WEGANIZM. Myśleliśmy wtedy, że przygotowanie potraw na najwyższym poziomie bez użycia jakichkolwiek składników pochodzenia zwierzęcego będzie dla uczestników prawdziwym wyzwaniem. Tymczasem zaprezentowali nam oni wyśmienite dania, którym niczego nie brakowało. Chcemy po raz kolejny pobudzić kreatywność najzdolniejszych młodych kucharzy, podnosząc jednocześnie poprzeczkę. Czy potrafią gotować zgodnie z duchem zero waste, ograniczając do minimum kuchenne resztki? Przekonamy się już w październiku - mówi Rafał Borys, Szef Kuchni Zamku Topacz.

Zwycięzców wyłania jury konkursu, które działa w dwóch składach: jury techniczne i jury degustacyjne. Jury degustacyjne przyznaje punkty za dania konkursowe nie mając świadomości, która drużyna jest autorem dania konkursowego. Otrzymuje danie jedynie z 3-cyfrowym numerem na spodzie talerza, który jest przypisany do poszczególnej drużyny. Nie ma też możliwości podczas trwania konkursu doglądać Uczestników. Ocenia dania konkursowe w pomieszczeniu oddzielonym od stanowisk startowych uczestników. Ma to zapewnić przejrzystość oceny i skupienie na trzech elementach: składnikach, perfekcyjnym wyglądzie dania i jego smaku.


Zwycięski zespół zdobędzie nagrodę pieniężną, a także zaproszenie na staż u boku Szefa Kuchni Restauracji w Zamku Topacz, Rafała Borysa.
Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić formularz na stronie http://sscc.info/ i załączyć zgodny z regulaminem autorski przepis. Zgłoszenia nadsyłać można do 22 września.
Więcej informacji znaleźć można na stronie www.zamektopacz.pl

Najpopularniejsze