Z inicjatywy Tomasza Czudowskiego, właściciela restauracji Ale Wino oraz Forty powstał publiczny list z pomysłami wsparcia branży HoReCa w sytuacji pandemii koronawirusa. Pod listem podpisało się ponad 90 lokali gastronomicznych.


Treść listu:
Jesteśmy grupą restauratorów reprezentujących ponad 90 lokali gastronomicznych i zatrudniających łącznie blisko 2 500 osób. Jesteśmy częścią branży, w której działa blisko 70 tys. placówek gastronomicznych, generując przychody ponad 35,6 mld zł rocznie (dane za: GUS 2016 r. raport: http://www.zphoreca.pl/rynek/). W roku 2017 w zakwaterowaniu i gastronomii zatrudnionych było 295,9 tyss. osób (dane za: GUS 2018 r.).
Sytuacja, z jaką mamy dziś do czynienia, jest absolutnie bezprecedensowa. Epidemia, a w konsekwencji rozporządzenie ograniczające działalność lokali gastronomicznych wyłącznie do oferowania jedzenia na wynos lub z dostawą, może doprowadzić do bankructwa całej branży. W związku z tym zebraliśmy nasze przemyślenia, jakiego wsparcia oczekiwalibyśmy ze strony Państwa, aby przetrwać okres przestoju i skutecznie odbudować nasze przedsiębiorstwa, kiedy znów będziemy mogli otworzyć się na gości.

Najistotniejsze wyzwania przed jakimi stoimy:
1. Utrzymanie wykwalifikowanego zespołu, z którym będziemy mogli uruchomić nasze restauracje, kawiarnie i bary po zniesieniu rozporządzenia.
2. Opłacenie kosztów stałych w okresie trwania rozporządzenia niezależnych od poziomu obrotów – czynsze, raty leasingowe, opłaty (koncesje) i inne.
3. Uregulowanie zaległości u dostawców (załamanie sprzedaży i brak cash flow uniemożliwia uregulowanie zobowiązań) oraz środki pieniężne na ponowne zatowarowanie po ponownym otwarciu. Jak również straty w produktach obecnie leżących w naszych magazynach i chłodniach.
4. Ponowne otwarcie lokali i powrót do obrotów sprzed epidemii będzie wymagał czasu porównywalnego do otwierania nowej restauracji. Obroty będą ograniczone, a rentowność zdecydowanie niższa, więc wymagane będą środki aby utrzymać płynność działalności przez okres nawet 6 do 12 miesięcy.

Nasze sugestie na wsparcie branży gastronomicznej ze strony Państwa:
1. Zwolnienie z ZUS w okresie przestoju – aby utrzymać zespołu musimy ludziom płacić chociażby minimalne wynagrodzenie, aby mogli przetrwać okres zamknięcia miejsc pracy, w związku z tym wnioskujemy o przejęcie zobowiązań wobec ZUS przez Państwo w tym okresie. Nawet przy odroczeniu w czasie, kumulacja zobowiązań po ponownym otwarciu może być równie groźna dla naszej działalności jak dzisiejsza epidemia.
2. Zwolnienie z czynszu restauracji działających w lokalach należących do miast/Państwa lub instytucji państwowych, takich jak Agencja Mienia Wojskowego, oraz wsparcie w zakresie regulacji czynszów w lokalach należących do prywatnych przedsiębiorstw, w tym funduszy inwestycyjnych, lub odgórne zamrożenie płatności na pewien okres.
3. Nieoprocentowany kredyt obrotowy z odroczoną datą rozpoczęcia spłat (6 do 12 miesięcy od zakończenia rozporządzenia) – maksymalna wysokość równa miesięcznemu obrotowi brutto lokalu liczona jako średnia z ostatnich 12 miesięcy lub okresu działalności dla lokali istniejących na rynku krócej aniżeli 12 miesięcy. Na podobieństwo kredytów udzielanych rolnikom w okresie klęsk żywiołowych, takich jak np. susza.
4. Trzymiesięczne przesunięcie podatków tak, abyśmy nie musieli płacić podatków za miesiące z zyskiem, kiedy przed nami miesiące strat.
5. Ulgi w opłatach niezbędnych do prowadzenia działalności – zawieszenie, odroczenie lub rozłożenie na raty opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu (kumulacja nastąpi w maju), obniżenie kosztów opłaty za ogródki itp.

Z poważaniem,
niżej podpisani właściciele restauracji, kawiarni, barów i innych lokali gastronomicznych.

Tomasz Czudowski,
Alewino, Forty, Kukułka
Daniel Pawełek,
Butchery and Wine, Brasserie Warszawska, Kieliszki na Próżnej, Kieliszki na Hożej, Rozbrat 20, Koneser Grill
Krzysztof Gałkowski,
Kraken, Beirut
Beniamin Bielecki, Katarzyna Majewska,
Bibenda/Fest Port Czerniakowski
Jerzy Becz,
Bierhalle
Michał Dobak, Justyna Kosmala,
Charlotte
Marcin Koch,
Bazar Kocha, Talerzyki
Michał Marchocki,
Ósma Kolonia, Secret Life Cafe
Jan Adamowicz,
Boscaiola
Dariusz Strot,
Piwnica Rajców Gdańsk, Casablanca Olsztyn, Browar Warmia Olsztyn
Jacek Czauderna,
The Legendary Jacks Bar&Restaurant Warszawa, Gdańsk, Sopot, Łódź
Agnieszka Kręglicka i Marcin Kręglicki,
Santorini, Meltemi, Chianti, El Popo, Opasły Tom, Catering: Forteca, Zamek Królewski, Klub Bankowca
Dominika Krzemińska,
Przegryź, Kukułka
Paweł Matusik, Paweł Paciorek,
Posypane Dom Makaronu, TASTE BURGER
Marek Ignaciuk,
Soul Food, Shiso Ramen
Bartosz Brusikiewicz,
Thai Wok, Piazza Ristorante, Poke Rebel Bowls
Karol Komorowski,
Trattoria Rucola, Pinsa
Michał Czapliński,
Quattro Canti, Profood
Srikanth Chinta,
Curry Leaves
Norbert Banach,
Grupa Przystań
Marcin Rylski,
Grupa Sakana S.A.
Anas Adi,
Grupa Hannah Sushi
Sylwia Adi,
Grupa AZIA
Miguel Capitan,
La Iberica
Szymon Zieliński,
Cafe Bar Havana, Resort, Pewex
Kamila Mroczkowska, Patrycja Jaskólska,
MOD, Regina
Jacek Dojnikowski, Aleksandra Dojnikowska,
Bułkę przez Bibułkę, MariCruz.

Kalendarium

Najpopularniejsze