Restauracja Merliniego jest jednym z nielicznych miejsc w Warszawie, gdzie można zjeść steki z oryginalnej japońskiej wołowiny Kobe style pochodzącej od rasy krów Wagyu. Nazywane są one „królewskimi krowami” i słyną z najwyższej jakości mięsa, którego sekret tkwi w wyjątkowych warunkach, w których są hodowane.


Na co dzień puszczana jest im muzyka klasyczna, aby mogły się relaksować, są karmione ekologiczną paszą, pojone piwem i masowane sake. To wszystko nadaje ich mięsu wyjątkowy i delikatny smak oraz specyficzną marmurkowatość, która jest znakiem rozpoznawczym wołowiny Kobe.
Szeroki wybór specjalnie wyselekcjonowanej wołowiny goście zawdzięczają wielkiej wiedzy i pasji Bartłomieja Czerwińskiego, właściciela restauracji, uznanego i wieloletniego szefa kuchni, wyróżnionego dyplomem jednej z najlepszych szkół gastronomicznych na świecie Instytutu Paula Bocuse we Francji, który osobiście czuwa nad wyborem i jakością dostarczanej wołowiny.
– W Merliniego stawiamy na jakość. Współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami, którzy są przez nas skrupulatnie weryfikowani. Odwiedziliśmy ich – zarówno w Polsce, jak i USA oraz Japonii. Mamy więc pewność, że mięso, które serwujemy, pochodzi ze sprawdzonych źródeł. Jakość ma także odzwierciedlenie w smaku mięsa. Jest ono delikatne, kruche i zarazem soczyste. Takie, jak być powinno - mówi współwłaściciel Merliniego oraz Executive Chef Bartłomiej Czerwiński.
W menu znajdziemy m.in. rib eye i rostbef z polskiego Czerwonego Angusa, New York strip i filet mingon z Black Angusa z certyfikatem USDA Prime, a także rib eye z kością od Ottomanelli & Sons, Bleecker Str. New York City. Na najbardziej wysublimowanych smakoszy czekają rostbef oraz polędwica Tajima Gyu Kobe Style najwyższej klasy A5/BMS12.
Pozycje te są dostępne jako oddzielne dania w menu, a także w formie degustacji porównawczej, podczas której podawane są steki ze wszystkich oferowanych gatunków wołowiny.
***
Kobe pochodząca od japońskich czarnych krów z gatunku Wagyu to najbardziej ceniona przez smakoszy, najzdrowsza, najdelikatniejsza i jednocześnie najdroższa wołowina na świecie. Jest ekskluzywnym produktem chronionym znakiem jakości.
W restauracji Merliniego goście znajdą steki z najlepszej wołowiny świata Kobe style z hodowli Tajima Gyu, oraz amerykańskiego Black Angusa z certyfikatem USDA Prime, wyselekcjonowanymi przez rzeźników Ottomanelli & Sons z Nowego Yorku.

Restauracja Merliniego, 1, zdj. Od kuchni
Restauracja Merliniego, 1, zdj. Od kuchni
Restauracja Merliniego, 3, zdj. Od kuchni
Restauracja Merliniego, 3, zdj. Od kuchni
Restauracja Merliniego, 4, zdj. Od kuchni
Restauracja Merliniego, 4, zdj. Od kuchni
Restauracja Merliniego, zdj. Od kuchni
Restauracja Merliniego, zdj. Od kuchni
Restauracja Merliniego, 2, zdj. Od kuchni
Restauracja Merliniego, 2, zdj. Od kuchni

Najpopularniejsze