Zarówno dla naszej restauracji, jak i dla całego sektora HoReCa to bardzo duży cios. A dla nas szczególny, bowiem po wielu trudnościach i przeciwnościach techniczno-administracyjnych 1 stycznia 2020 r. otworzyliśmy restaurację. I zaledwie po ponad dwóch miesiącach, gdy dopiero co się zorganizowaliśmy, nastąpiła decyzja o której nikt nawet w koszmarach nie śnił.

Kolejny hotel należący do Polskiego Holdingu Hotelowego – Hotel Royal przy ulicy Gertrudy, pod Wawelem – wspomaga kadrę medyczną Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, stając się bazą noclegową dla medyków.W ramach szeregu inicjatyw związanych z pomocą w walce z epidemią Polski Holding Hotelowy wspiera wysiłki Ministerstwa Zdrowia, wojewody małopolskiego Piotra Ćwika i NFZ-u w stworzeniu kadrze medycznej odpowiednich warunków dla odpoczynku po pracy, aby zminimalizować ryzyko zakażeń dla ich rodzin.

Zwolnienie z tantiem odprowadzanych na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania dotyczy przedsiębiorców, którzy świadczą usługi w bezpośrednim kontakcie z klientem jak np. restauracje.

Już 150 000 butelek mineralnej wody Cisowianka trafi do ponad 60 placówek medycznych na terenie województwa lubelskiego i mazowieckiego. Wybrane Szpitale zakaźne, Stacje Pogotowia Ratunkowego oraz terenowe jednostki Sanepidu otrzymają bezpłatny 14-dniowy zapas wody.

Koronawirus spadł na nas, ludzi gastronomi w momencie, gdy i tak niełatwo było nam przebrnąć przez biurokrację i papierologię stworzoną przez władzę. Często zamiast skoncentrować się na tym, co w naszym zawodzie i pasji najważniejsze, czyli na pysznym i zdrowym gotowaniu, restaurator musiał sprostać tysiącom innych zagadnień, opłacić tysiące pośrednich kosztów swojej działalności.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych restauracja Folk Gospoda wspólnie z restauracjami Czerwony Wieprz i Elixir przygotowuje koszyczki wielkanocne z poświęconymi przez księdza pokarmami, które będzie można zamówić, a następnie odebrać i przekazać wybranym przez siebie osobom.

Niedawno polski parlament przegłosował pakiet projektów zmian dotychczasowych ustaw oraz wprowadzenia nowych przepisów, które składają się na tarczę antykryzysową. Niestety większość z nich nie rozwiązuje problemów branży gastronomicznej. Maciej Kotecki, pomysłodawca inicjatywy łączącej sektor oraz założyciel Stowarzyszenia „Przyszłość dla Gastronomii” komentuje wybrane rozwiązania.

Najpopularniejsze